Груша‎ > ‎

Васса


Васса - сорт груші пізньозимовоготерміну дозрівання української селекції. Отримано сорт в Кримському науково-дослідному центрі плодівництва Інституту садівництва в результаті схрещування сортів Бере Арданпон х Деканька зимова в 1934 році.

Селекціонери: Харченко О.С., Мілешко А.Ф., Османов Б.О., Солянніков П.Є.

Дерево сильноросле, швидкоростуче, формує в молодому віці - вузькопірамідальнукрону, при вступі в пору плодоношення – широко пірамідальну крону, середньої густини.

Основні скелетні гілки розміщені компактно, відходять від стовбура під гострим кутом.Пагоноутворювальна здатність висока.

Плодоношення зосереджено на кільчатках і дрібних плодушках.

Плоди вище середнього розміру, масою (160г.), мах - (240-300г.), округлої, правильної форми, симетричні, з широкоовальною вершиною і основою.

Шкірочка гладенька, матова, суха на дотик, основне забарвлення в період знімальноїзрілості - золотисто-жовте, покривне - у вигляді ніжного, легкого, рожевого рум'янцю на сонячній стороні плоду. Румянец спостерігається на окремих плодах. Підшкірні крапки численні, добре помітні, сірі, дрібні.

М'якоть кремова, соковита, тане, дуже ніжна, масляниста, ароматна, відмінного кисло-солодкого смаку, з приємною пряністю.

Дегустаційна оцінка - 4,6 бали.

        Цвіте в середні строки, частково самоплідний сорт, квітки відносно стійкі до весняних заморозків.

Кращі запилювачі: Золотиста, Бере Арданпон, Деканька зимова, Бере Боск, Вітчизняна, Таврійська, Смарагдова, Родзинка Криму, Марія, Якимівська.

У плодах міститься: сухих речовин - 15,9%, цукрів - 10,02%, органічних кислот - 0,25%, вітаміну С - 3,92 мг на 100 г сирої маси.

В пору плодоношення на насіннєвій підщепі вступає на 6-7-й, на айвовій підщепі - на 3-4-й рік після садіння в сад. Врожайність висока, щорічна. Середня врожайність 6-9-ти річних дерев - 257 ц/га, максимальна - 410 ц/га.

Дозрівають плоди в умовах Криму - 1-10 жовтня. Плоди краще збирати пізніше, але до сильних заморозків. Міцно тримаються на дереві, але при незначних осінніх заморозках міцність кріплення плодів до дерева слабшає. У сховищі зберігаються до січня, не втрачаючи своїх смакових якостей, в холодильнику до травня. Плоди потребують дозрівання при температурі + 18-20 градусів протягом 10-15 днів в грудні-січні і 5-8 днів в травні.

Сорт має схильність до рясного зав'язування плодів, що призводить до їх здрібнення і перевантаження урожаєм. Необхідно проводити щорічну обрізку, яка регулює навантаження плодоношення, і проріджування зав'язі.

Зимостійкість висока. При температурі -30 градусів підмерзання крони і деревини - 0,5-0,8 бала. Квітки відносно стійкі до весняних заморозків.

Стійкість до термічного опіку листя висока. Листя і плоди стійкі до парші середньо. Грибними хворобами в період зберігання не уражаються.

Транспортабельність і товарність плодів високі.

Не вимогливий до умов вирощування.

Умовно сумісний сорт з айвовою підщепою.

Основне призначення: вживання плодів у свіжому вигляді.

З 1979 року сорт Васса районирован в Криму і південних степових областях України. Перспективний для промислових і присадибних насаджень. Може бути використаний в селекції за пізнє дозрівання плодів і високу їх якість.