Декоста


        (Полное название — Джонаголд Декоста.) Обнаруженный в Бельгии клон ценнейшего промышленного сорта Европы и США Джонаголд, имеющий более яркую окраску — размытый ярко-карминно–красный румянец почти на всей поверхности плода. Созревают плоды во второй декаде сентября, хранятся 6 — 8 месяцев.
        Плоды крупные, округлые, привлека­тельные, с ярко-карминно-красным размытым румянцем почти на всей поверхности. Мякоть жёлтая, сочная, ароматная, отлич­ного или хорошего винно-сладкого вкуса (4 — 4,5 балла), напоминающего сорт Джонатан. Полностью вызревшие плоды иногда реализуются под названием «яблоко-персик».
        Плодоносит со 2-го — 3-го года, урожайность высокая и стабильная. Цветёт в поздние сроки, нуждается в опылителях. 
        Зимостойкость средняя, засухоустойчивость средняя; паршой, раком, монилиальным ожогом повреждается в средней степени,против мучнистой росы практически полностью устойчив, плодожоркой повреждается в средней степени, гнилями — слабо. Сила роста — высокая.

Джонаголд Декоста (Вербек) (Jonagold Dacosta) - сорт яблук пізньозимового терміну дозрівання бельгійської селекції. Спонтанний клон сорту Джонаголд. Виявлено в Бельгії, в саду Марселя і Жоржа Свіллен.

Дерево сильноросле, швидко росте в молодому віці, формує широкоовальну крону, середньої густини. Основні скелетні гілки відходять від стовбура під широким кутом (ближче до прямого). Збудливість бруньок вища за середню, пагоноутворювальна здатність середня. Плодоношення зосереджено на кільчатках, плодових прутиках і однорічному прирості.

Плоди вище середнього розміру і великі, масою (170-230г.), округло-конічної форми, з ребристістю біля чашечки, одномірні.

Шкірочка середньої товщини, щільна, еластична, гладка, блискуча, з восковим нальотом, зеленувато-жовта, покрита яскраво-червоним розмито-смугастим рум'янцем на 2/3 поверхні плоду.

М'якоть жовто-кремова, середньої щільності, дрібнозерниста, хрустка, соковита, ароматна, кисло-солодкого смаку.

Дегустаційна оцінка - 4,6 бала.

Цвіте в середні строки. Тріплоідний сорт. Зав'язування плодів від вільного запилення - 9-21%.

Кращі запилювачі: Айдаред, Глостер, Джонатан, Ельстар, Пепин Кокс Оранж, Чемпіон, Айдаред, Арлет, Кортланд, Делькорф, Целесте, Еліза, Канзі, Рубін, Санрайс, Гала Маст, Пінова.

Скороплідний сорт. Вступає в плодоношення на 3-й рік після садіння в сад. Врожайність висока, щорічна. 5-7-ми річні дерева формують - до 10-15 кг, 10-12-ти річні - до 40-55 кг плодів з дерева.

Знімна зрілість плодів настає - 20 вересня - 10 жовтня, споживча стиглість - в жовтні. Врожай збирають коли основне забарвлення плодів стає жовто-помаранчевим (без зеленуватого) з додаванням рожевого рум'янцю. Повної зрілості плоди досягають в січні. Дозрівають на кілька днів раніше основного сорту Джонаголд. У сховищі зберігаються до січня-лютого, в холодильнику - до квітня. На дереві тримаються міцно, не обсипаються.

Зимостійкість нижче середньої. Дерева вкрай несприятливо переносять зміну звичайної зими на екстремальну. В умовах Криму, Степу та західного Лісостепу дерева добре витримують звичні для регіонів зими при гідному агротехнічному догляді, формують досить високі врожаї. В екстремальні зими спостерігаються значні пошкодження, довго і не повністю відновлюються, врожайність помітно знижується. Необхідно вирощувати даний сорт на морозостійких скелетоформувачах.

Стійкість до грибкових хвороб середня. Уражується бактеріальним опіком.

Транспортабельність плодів висока.

Вживаються плоди в свіжому вигляді, а також для технічної переробки.

Промисловий сорт.